Conference co-chairs
Nicolai Petkov, University of Groningen
Nicola Strisciuglio, University of Groningen
Carlos Travieso-Gonzalez, University of Las Palmas de Gran Canaria

Technical Program Committee

Marco Aiello, University of Groningen
Enrique Alegre, University of Leon
Luís Alexandre, Universidade da Beira Interior
Maia Angelova, Deakin University
Nicole Artner, TU Wien
George Azzopardi, University of Malta
Danilo Barbosa Coimbra, Universidade Federal de Bahia
Michael Biehl, University of Groningen
Ahmed Bouridane, Northumbria University
Luc Brun, ENSICAEN
Kerstine Bunte, University of Groningen
Kenneth Camilleri, University of Malta
Patrizio Campisi, University of Roma Tre
Mario Cannataro, University Magna Graecia of Catanzaro
Anna Carbone, Polytechnical University of Turin
Luigia Carlucci Aiello, University of Rome – Sapienza
Modesto Castrillon-Santana, University of Las Palmas de Gran Canaria
Vincenzo Carletti, University of Salerno
Chris Christodoulou, University of Cyprus
Javier Civera, University of Zaragoza
Donatello Conte, University of Tours
Luis Correia, University of Lisbon
Gabriel Cristobal, Instituto de Optica (CSIC) Madrid
Oscar Dalmau Cedeño, CMAT Mexico
Morgado Dias, Universidade da Madeira
Laura Fernández-Robles, University of León
Lydia Fischer, Honda Research Institute Europe
Robert Fisher, University of Edinburgh
Pedro Galindo, University of Cadiz
Benoit Gaüzère, University of Rouen
Ilche Georgievski, University of Groningen
Rocio Gonzalez-Diaz, University of Seville
Javier Gonzalez-Jimenez, University of Malaga
Cosmin Grigorescu, European Patent Office
Heerko Goefsema, University of Groningen
Enrico Grosso, University of Sassari
Rainer Herpers, Hochschule Bonn-Rhein-Sieg
Vaclav Hlavac, Czech Technical University in Prague
Atsushi Imiya, Chiba University
Reinhard Klette, Auckland University of Technology
Walter Kropatsch, TU Wien
Andrey Krylov, Lomonosov Moscow State University
Torsten Kuhlen, Aachen University
Xiaoyi Jiang, University of Munster
Thomas Lippert, Julich Supercomuping center
Danilo Mandic, Imperial College London
Rebeca Marfil, University of Malaga
Manuel J. Marín-Jiménez, University of Cordoba
Thomas Martinetz, University of Luebeck
Gianluca Misuraca, European Commission Joint Research Centre
Ugo Moschini, Italian Institute of Technology
Rafael Muñoz Salinas, University of Cordoba
Alessandro Neri, University of Rome Tre
Wiro Niessen, TU Delft
Faris Nizamic, Sustainable Buildings
Stavros Ntalampiras, Polytechnical University of Milan
Irena Orovic, University of Montenegro
Costantinos Patthichis, University of Cypruss
Marcello Pelillo, University of Venice
Gennaro Percannella, University of Salerno
Armando J. Pinho, University of Aveiro
Fiora Pirri, University of Rome – Sapienza
Josien Pluim, TU Eindhoven
Petia Radeva, University of Barcelona
Antonio Ravelo Garcia, University of Las Palmas de Gran Canaria
Pedro Real, University of Sevilla
Leonids Ribickis, Riga Technical University
Joao Rodrigues, University of Algarve
Alessia Saggese, University of Salerno
Lidia Sánchez González, University of León
Aki-Hiro Sato, University of Kyoto
Christos Schizas, University of Cyprus
Francesc Serratosa, Universitat Rovira i Virgili
Fabrizio Smeraldi, Queen Mary University of London
Srdjan Stankovic, University of Montenegro
Vlado Stankovski, University of Ljubljana
Antoine Tabbone, Université de Lorraine
João Manuel R. S. Tavares, University of Porto
Alexandre Telea, University of Groningen
Bart ter Haar Romeni, TU Eindhoven
Victor Sucic, University of Rijeka
Massimo Tistarelli, University of Sassari
Francesco Tortorella, University of Cassino
Radim Tylecek, University of Edinburgh
Herwig Unger, FernUniversität in Hagen
Mario Vento, University of Salerno
Max Viergever, University Medical Center Utrecht
Michael Wilkinson, University of Groningen
Christian Wolf, INSA-Lyon

other names will be added soon